Aktualności
 
Aktualności
 

W dniu 17 grudnia 2015 r. odbyło się Uroczyste Otwarcie Sieci "Internet dla Mazowsza". Zakończenie budowy sieci światłowodów ogłosił uroczyście w czwartek na konferencji na Stadionie Narodowym marszałek Mazowsza Adam Struzik. To gigantyczna inwestycja: obejmowała położenie aż 3640 km światłowodów i budowę ponad 300 tzw. węzłów dostępowych. Projekt noszący nazwę Internet dla Mazowsza miał dać dostęp do szybkiego internetu w tych rejonach województwa, gdzie jest kłopot z zasięgiem sieci. Na terenie internetowych "białych plam" mieszka aż dwie trzecie ludności Mazowsza. Ci ludzie mogą korzystać z dostępu do internetu tylko drogą radiową. Inwestycję zaplanowano tak, aby siecią światłowodową objąć właśnie te białe plamy, w których firmy prywatne nie planowały inwestycji w taką infrastrukturę w okresie najbliższych trzech lat.

 

Inwestycja ścigała się z czasem. Żeby nie stracić dotacji, prace trzeba było zakończyć w tej perspektywie unijnej, czyli najpóźniej do końca 2015 r. Udało się.

Władze województwa twierdzą, że dzięki szerokopasmowej sieci 90 proc. gospodarstw domowych na Mazowszu znajdzie się w zasięgu szerokopasmowego Internetu.

Ze zbudowanej przez samorząd sieci ludzie będą mogli korzystać za pośrednictwem komercyjnych firm. 

Kolo­ka­cja

Trans­mi­sja danych Ether­net

Dostęp do sieci Internet

Dzierżawa Ciemnych Włókien

Dzierżawa Kanalizacji Kablowej

Pliki do pobrania Zasięg Kontakt